Onur Bakır

Boğaziçi Üniversitesi Management Information Systems bölümünden mezun olduktan sonra, aynı üniversitede Felsefe Bölümü’ndeyüksek lisans eğitimini tamamladı. Bu süreç içerisinde, Finlandiya’da University of Jyvaskyla’da ve Amerika’da SUNY Binghamton University’de konuk öğrenci olarak çalışmalarda bulundu. Halen Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde doktora tez çalışmasını sürdürüyor.

Çocuklar İçin Felsefe’nin Türkiye’de yaygınlaşması ve eğitimin sorgulama temelli dönüşümü için uygulayıcı eğitimleri ve felsefe dersleri veriyor, kurumlara danışmanlık sağlıyor. Türkiye’de P4C-Çocuklar İçin Felsefe uygulayıcı eğitimini başlatanlardan biridir. Boğaziçi Üniversitesi, TED Okulları, YÖM Okulları, İzmir Amerikan Koleji, Felsefeciler Derneği, FİDE Okulları gibi birçok kuruma danışmanlık ve eğitim sağladı. Alman Kalkınma Bakanlığı – GIZ ile sosyal uyum projeleri gerçekleştirdi. Softtech, Akbank, Garanti Teknoloji gibi Türkiye’nin önde gelen kurumları ile eleştirel düşünme üzerine eğitimler gerçekleştirdi. Kurumların birlikte düşünme ve karar alma süreçlerini geliştirmeleri amacıyla eleştirel ve yaratıcı düşünme becerileri üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor.

Aynı zamanda belgesel film yönetmeni olan Onur’un, yönetmenliğini yaptığı Hazır Ol! adlı belgesel 2016 yılında 35. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Belgesel Ödülü’nü aldı.

Onur Bakır’ın Yaşam İçin Felsefe’de yürüttüğü programlar:

  • Çocuklar İçin Felsefe (P4C) Eğitmen Eğitimi
  • Eleştirel Düşünme
  • Çocuklar İçin Felsefe İçerik Geliştirme Eğitimi

Dr. Nalan Saraç

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans programını bitirdi. Felsefe alanındaki doktora eğitimini Duquesne University (ABD) vicdan üzerine yazdığı tez ile tamamladı. Doktora eğitimi boyunca Duquesne ve Koç üniversitelerinde felsefe dersleri verdi. Halen Koç Üniversitesi’nde Etik Düşünme, Eleştirel Düşünme ve Ortaçağ Felsefesi üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

2016’dan bu yana Çocuklar İçin Felsefe alanında çalışmalar sürdürüyor. Felsefe eğitiminin yenilikçi yaklaşımlarla daha çok insana erişebilmesi için çalışıyor.

Dr. Nalan Saraç’ın Yaşam İçin Felsefe’de yürüttüğü veya ders verdiği programlar:

  • Eleştirel Düşünme
  • Etik Düşünme
  • Çocuklar İçin Felsefe Eğitmen Eğitimi

Yılmaz Murat Bilican

1986’da Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar devlet okulları ve son olarak görev yaptığı İzmir Amerikan Koleji Felsefe öğretmenliğinden 2016 yılında emekli oldu.
Yetişkinlere “felsefe, sanat ve edebiyat” eğitimlerinin verildiği Yüksek Oda’yı 2017 yılında kurdu. Yazıları çeşitli mesleki dergilerde ve Radikal Gazetesinde yayınlandı. Halen T24 internet sitesinde köşe yazarlığı yapıyor.

Nergis Seli’yle birlikte yazdığı 6 kitaplık “Düşünme Çemberi” serisi 2019 yılında Say Yayınlarından çıktı. Felsefeye yeni başlayanlar ve gençler için kaleme aldığı, İlkçağ Felsefe Tarihi niteliğinde “Babamın Defterleri” ve Nurşah Yılmaz ile birlikte yazdığı “Çocuk Edebiyatı ve Felsefe” adlı kitapları Ayrıntı Yayınlarından yayınlandı.
Kurucularından olduğu “Çocuklar İçin Felsefe Derneği”nde çocuklar için felsefe atölyeleri yürütücülüğü yapıyor.